Vítám vás na svém blogu!!!Usmívající se
Velikonoce ve světe, #tradice

13. dubna 2017 v 6:55 | já |  Moje cestování
Ahojte kuřátka!!!
Smějící seVelikonoce, jsou už za dveřmi,tak jsem se rozhodla, že napíší článek, o tom, jak se Velikonoce slaví u nás a zajímalo by vás, jak se Velikonoce slaví ve světě? Tak si přečtete tento článek a třeba se dovíte něco zajímavého.
Nevěděla jsem do jaké rubriky, bych článek zařadila a protože se dozvíte hodně zajímavostí ze světa, tak jsem ho zařadila do cestování.

Česká republika

U nás v České republice, jsou Velikonoce křesťanským svátkem, kdy si připomínáme z mrtvých vstání Krista. Je to takzvaný svatý týden. U nás jsou Velikonoce typické beránkem, vajíčky, řehtačkami, mašlemi a pomlázkou, kdy kluci můžou vymrskat každou holku.

Slovensko

Na Slovensku jsou Velikonoce podobné jako u nás. No jde vidět, že jsou to sousedi. Taky si zdobí domy dekoracemi, dávají všude větvičky, mrskají holky a dokonce je polívají vodou. Díky bohu, že žiju v Česku, představa, že otevřu a kluk mě poleje vodou, no to se mi dvakrát nelíbí.

Polsko

O Polsku je známé, jak vysoce věřící, země to je, takže Velikonoce jsou u nich ohromný svátek, kde na Bílou sobotu, všichni chodí do kostela si posvětit košík. Během postní doby nesmí jíst maso ani uzeniny, i tady se holky mrskají a polívají vodou nebo voňavkou. No holky máme to pech, že? Holka, která je polita vodou, tak se podle pověry do roka vdá.

Maďarsko

Tak i tady holky polívají vodou, aby byly plodné. Děvčata, tak to rovnou se můžeme rovnou na Velikonoce obléknout do plavek, co říkáte?
Německo

Tak v Německu jsou Velikonoce opravdu zajímavé. Slaví se tam tradice o Velikonočním zajíčkovi, který schovává vajíčka, děti mu proto vyrábějí slaměná hnízda, které rodiče potom schovají do zahrady, do nich zajíček snese barevné vajíčka. To mi to připomíná něco, jako když mi věříme na Ježíška. No a děti je potom hledají, také si vyměňují dárky, ukryté ve tvaru vajíčka- od této tradice vznikla firma Kinder, která prodává oblíbená kinder vajíčka, které jsem i já jako dítě milovala. V Bavorsku existuje něco jako: "Házení vajec." Spočívá to v tom, že se vajíčko snažíte hodit přes střechu na druhou stranu. No sousedi musí mít teda obrovskou radost, když vám pomalu na hlavě přistane vajíčko. Má to chránit dům, aby do něj neuhodil blesk. Tak to je sice pěkná blbost, ale může to být zábava. A to by to nebyli Němci, aby neměli ještě nějaké zajímavé tradice jako: "Velikonoční oheň nebo Velikonoční jízdy a další."

V Německu se vajíčka zdobí na stromy.

Velikonoční jízdy

Velká Británie

I přesto, že Anglie je proslulá anglikánskou církví, tak i tady se slaví Velikonoce a možná ještě zábavněji než v Německu. Ženy o Velikonocích přivážou svého muže, přítele k židli a vyžadují výkupné. Hm to by mohli zavést i u nás. Muži jim to na další den oplatí a požadují to nejsladší výkupné a to polibek. I zde věří na zajíčka a je to proslulí: "Egg hunt". Ten se slaví i v Americe, Kanadě a Austrálii. Příchod Velikonoc se oslaví palačinkovým dnem. Ženy napečou palačinky třeba s nutelou, cukrem, javorovým sirupem a všichni se nad nimi oblizují. Tak to bych si nechala líbit, to je něco, jako cukroví na Vánoce. Ale jak z kily, pak zase dolů, že? Udržuje se tu také zvyk nošení o nejhezčí klobouk, já klobouky miluju, tak to by bylo něco pro mě. Anglie je prostě dokonalá.

Palačánkový den

Vajíčkový hon

Irsko

Na Velký pátek se nesmí zabíjet zvířata, rybáři nemůžou rybařit, nic se nesmí pálit, lidé se nemůžou stěhovat a dělat nějakou práci a každý by měl o Velikonocích sníst aspoň jedno vejce. Někdo si vejce hází přes střechu, někdo schovává na zahradě a tady zase se vejce kutálí s kopce. Kuželky. Smějící se A v neděli lidé tančí a soutěží o nejlepší: "Velikonoční koláč."

Filipíny

Tak o Velikonocích rozhodně nejezděte na Filipíny, protože tady jsou Velikonoce fakt slaveny drsným způsobem. Viděla jsem dokument planeta 3000 Filipíny a při scénách jsem musela zavírat očí, protože tady se lidí nechají dobrovolně ukřižovat a bičovat, aby si připomínali Ježíšovo utrpení, dělá se to veřejně jako show a jezdí se na to dívat turisté z celého světa. Tohle katolická církev zakazuje a i já jsem proti tomu, protože si myslím, že Ježíš se nechal ukřižovat z lásky pro nás a určitě by nechtěl, aby tohle lidé napodobovali. Co si o tom myslíte vy, je to normální nebo ne?

Itálie

Tak v Itálii se Velikonoce prožívají velice silně. Věřící se vydávají na křížovou cestu, během níž si připomínají Kristovo utrpení a zastavení. Pečou se tu z kynutého těsta velikonoční holoubci, kteří se ozdobí mandlemi. K snídani na Velikonoční pondělí se podává torta rustica, to je slaný koláč se zeleninovou a vaječnou náplní a něco, jako když mi máme kačenu nebo kapra, tak tady se jí pečené jehně.

Rusko

Velikonoce se zde slaví se zpožděním, protože se slaví podle Juliánského kalendáře. Rusové si v kostele dají požehnat vajíčka, které potom jí k obědu spolu z kuliči, což je chléb, který se polije sněhovým bílkem, tak to by mě zajímalo, jak tohle chutná. Zdobená vajíčka si Rusové navzájem vyměňují, jako na důkaz přátelství a důkaz vzkříšení Krista a k tomu se třikrát políbí na tvář. Vajíčka se zde obarvují na červeno, což symbolizuje prolitou krev Ježíše, tenhle zvyk má i Bulharsko. A podobně jako Rusové slaví Velikonoce na stejný princip Ukrajina.

Kuliči

Mexico

Tady je velmi zajímavá tradice ta, že se lidé po setmění vydají do ulic s krabicí obrázkem Jídáše, která je naplněna různými bonbóny a sladkostmi. Krabice se pálí nebo se do nich bouchá holí, aby se krabice protrhla a sladkosti se vysypaly na zem. To mi, tak trochu nedává smysl, no jiná země jiný mrav.

Norsko

Tak slavit Velikonoce v Norsku by se velice líbilo detektivovi, protože média vysílají tradiční řešení vražd, to samé dělají i noviny, aby lidé se vždy mohli dovtípit, kdo je vrah. No už vím, kde se ta kriminalita bere.

Chorvatsko

Jako u nás jsou tam zvykem zdobené kraslice. No někdo si přiťukává šampaňským a tady si lidé přiťukávají vajíčky, čí skořápka zůstane nedotknutá, ten vyhrává. Jako u nás se tu pletou pomlázky, ale nikoli s vrby, ale olivovníků.

Španělsko

Lidé tu prochází ulice se sochami Ježíše Krista a na hlavě mají špičaté kapuce a celkově to vypadá jako nějaký středověký rituál.

Jde vidět, že každá země má svoji kulturu,zvyky a tradice a to jí dělá ojedinělou.
Doufám, že se vám článek líbil.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Teri Teri | Web | 13. dubna 2017 v 7:55 | Reagovat

Ze začatku jsem si myslela, že všechny země budu znát, ale nakonec článek mě překvapil a dozvěděla jsem se něco nového
Ps. Dobře si zvolila i netypické staty

2 Ančísek Ančísek | 13. dubna 2017 v 8:40 | Reagovat

[1]: Tak to jsem ráda, že tě článek i dokázal překvapit :) Ps Děkuji, byl to záměr a sama jsem se tak dozvěděla zajímavé věci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama