Vítám vás na svém blogu!!!Usmívající se
Baarová vs Mandlová

25. března 2017 v 13:26 | já |  Zajimavé osobnosti
Ahojte čtenářky/ čtenářky!!Mrkající

Dneska jsem pro vás napsala velmi poučný a zajimavý článek osudy prvorepublikových hereček. Usmívající se


#1 Lída Baarová


Lída Baarová je jedna s nejvíc podivuhodnějších osobnosti, které znám. Krása a láska se jí stala zkázou, na kterou ovšem vysoce doplatila velmi tvrdým trestem.
Lída Baarová se narodila 7. Září roku 1914. Její původní jméno bylo Ludmila Babková. Takže bylo jasné, že se tohle jméno není pro herečku nejvhodnější. Zvolila si proto pseudonym Lída Baarová po příteli svého otce spisovateli Jindřichovi Šimonovi Baarovi.
Její kariéra začala již, když studovala konzervatoř. Vyhlídl si jí režisér Krněnský a obsadil jí do snímku Kariéra Pavla Čamrdy.(1931) Lídě bylo tehdy pouhých sedmnáct let!!! Avšak její krása, šarm a znalosti jazyku všechny upoutali. Lída uměla německy, anglicky, španělsky a italsky. Po několika menších rolích v dnes již zapomenutých filmech si v r. 1932 konečně "střihla" hlavní a dokonce dvojroli v úspěšné komedii Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, kde jí partnerem byl slavný Vlasta Burian a režisérem neméně slavný Karel Lamač.
Tehdy to byl doslova "zlatý věk" Baarové. Točila několik filmů ročně - Funebrák (1932), Madla z cihelny (1933), Její lékař (1933), Grandhotel Nevada (1934), Dokud máš maminku (1934), poznala filmového mecenáše Miloše Havla (strýce Václava Havla), byla představena režisérům zvučných jmen - Vladimíru Slavínskému, Maci Fričovi nebo Janu Svitákovi a s Karlem Lamačem a posléze Karlem Antonem se na kratší čas i citově sblížila.
Baarová upoutala svoji pozornost nejen na domácí scéně, ale hlavněi v zahraničí. Bylo ji pouhých jednadvacet let a dostala nabídku od společnosti UFA v Berlíně. Tahle nabídka se jí, avšak stala osudnou. V Německu ztvárnila její jeden z nejznámnějších snímků film Barkarola (1935). Baarová v něm po boku českého milovníka Rolfa Wanky ztvárnila nejkrásnější ženu historických Benátek. Díky tomuhle filmu okouzlila hned dva její osudné muže najednou a to ministra propagandy "Kulhavého Goebbelse" a Gustava Fröhlicha. Je, ale důležité vědět, že v té době se již Německo chystalo na válku a zemi ovládal Hitler.
Film byl, ale jaký si únik od reality a politiky a Baarová šla z filmu do filmu.

Muž přes palubu (1935)
Komediantská princezna
Švadlenka (1936)
Lidé na kře
Panenství (1937)

Osobní život Baarové

Do Lídy se zamiloval dokonce český komik Vlasta Burian, další muž Karel Lamač a Baarová na vzpomínku na něj řekla:
"Byla jsem tehdy ještě dívka, sotva osmnáct, a on to s takovými mláďaty uměl - ale hezky! Pozval mě na večeři k sobě na Smíchov, měl velký krásný byt, a tam k tomu došlo, ani nevím jak..."
. A První její osudný muž byl Gustav Frohlich. Baarová do něj již byla zamilovaná dlouho a když se s ním v Německu potkala byl to dlouholetý její partner. Gustav byl, ale ženatý a to vztahu dávalo největší trhliny a bohužel Lída otěhotněla, ale potratila a už nemohla mít děti.Nebezpečnou známostí se pro ní stal Adolf Hitler, který se do ní také zakoukal a v dokumentu krása zkázou dala Baarová najevo: " Mohlo býti hůř místo Goebbelse to mohl být Hitler."


A právě Goebbels se Baarové stál nejvíce osudným. Co Lídě chybělo? Měla slávu, bohatství a nic jí nemohlo chybět, přesto však propadla kouzlu ďábla. Goebbels byl sice kulhavý a patrně i ošklivý, ale co uměl geniálně bylo získávat si lidi, publikum a pozornost, takže není divu, že právě tenhle muž byl jeden z nejmocnějších v říši. Goebbels byl do Lídy taky zamilovaný, ale co jejich lásku překazilo, byla manželka Goebbelse Magda, která Lídu nemohla vystát a stěžovala si dokonce Hitlerovi, Goebbels i přesto, že byl ochotný se kvůli Lídě rozvést, ale povinnost říše je prostě důležitější. A to znamenalo konec Baarové. V Německu měla zakázané hrát, hlídalo jí gestapo a nemohla upustit říši. Baarové se však podařilo vrátit do Čech i přesto, že bylo jasné, že si tím tak , tak stihla zachránit život.Co je důležité poznamenat je, že Lída dostala dokonce nabýdku do Hollywoodu, tu ale odmítla, což byla, také osudová chyba Baarové. Mně kdyby někdo nabídl práci v Hollywoodu, tak bych neotálela!!!
Třicetileté herečce veřejnost i branná moc nikdy neodpustily její známost s Goebbelsem a třebaže vyšetřovatelé po válce museli konstatovat, že Lída Baarová nikdy nikoho neudala (na rozdíl od mnoha jejích hereckých kolegů a kolegyň), vymstil se její vztah s německým ministrem nejen jí, ale především blízké rodině. Láska je prostě někdy slepá, ale podstatné je, že jejich vztah se odehrál, ještě než začala válka.
Velké pády přichází po roce 1945.
Na podzim byla Lída vyslýchaná. Její otec v důsledku tuberkulózy přišel o nohu a její matka, která byla rovněž vyslýchaná, zemřela při výslechu na infarkt. A to si Lída myslela, že už nic horšího se jí stát nemůže, ale stalo.
Její mladší sestra Zorka Janů, nadaná, ale i nervově labilní herečka, nevydržela psychický teror, jízlivé poznámky některých kolegů a následný vyhazov z divadla a koncem března r. 1946 spáchala sebevraždu skokem z okna jejich vily na Hanspaulce- bylo jí necelých dvacet pět let...


Zorka JanůPo roce věznění, jí byla uvedena milost a byla propuštěna. Vzala si Jana Kopckýho. A až do své smrti byla v pohraničí. Zemřela 27. Října roku 2000. Rok předtím než jsem se narodila já.
Byl osud téhle herečky zasloužený nebo příliš tvrdý? Je to sporné, ale patřila k nejvíce nadaným a nejkrásnějším herečkám tehdejší doby.K velkým rivalkám Lídy Baarové patřila herečka Adina Mandlová. Ne nadarmo se říká: " Baarová má oči Mandlové a Mandlová má oči Baarové."

#2 Adina MandlováAdina Mandlová byla jedna z největších hvězd českého plátna.
Adina se narodila 28.1. 1910 v Mladé Boleslavy. Své jméno dostalo, proto protože byla předurčená budoucnosti. Adina Mandlová hodně visela na svém otci, který se staral o její výchovu a blaho. Otec jí, ale zemřel velmi brzo, když Mandlová měla pouhých osm let.
Její sen stát se herečkou měla již od dětství. Upozornila na sebe ve filmu Život je pes a tehdy začala dostávat řadu nabídek pro film.
Hrála ve filmech:
Kristián - Zuzana
Přítelkyně pana ministra - Julie
Diagnosa X - Helena
Mazlíček - Marcela
Nezlobte dědečka - Liduška
Ať žije nebožtík - Alice
Švadlenka - Mici
Velbloud uchem jehly - Nina
Děvčata nedejte se - Vlasta
Důvod k rozvodu - Helena

Adina Mandlová měla také velmi bouřlivý osobní život. Spekuluje se o tom, že byla zneužívaná svým otčínem, to se, ale neprokázalo. První herecký pokus Mandlové byl katastrofální. Ve filmu Diagnóza X byla vysloveně špatná a uvědomovala si to. "Jako herečka jsem byla ubožák," řekla sama o sobě kriticky. Měla ale štěstí - přimluvil se za ni její budoucí přítel a milenec Hugo Haas. A ten z ní pak opravdu herecké eso udělal. Skandál se stal, když jednou při projížďce autem, které řídila kamarádka Berta, srazili penzistu, ten na místě zemřel a Adina v očích publika poklesla, přesto že auto neřídila ona.
Její první manžel byl malíř Zdeněk Trůma. Ten, ale spáchal sebevraždu, protože nedokázal snécst rušný život Mandlové a její vážnou známost herce Šmeralem. S kterým také otěhotněla. Ten byl, ale odveden do koncentračního tábora, protože jeho manželka byla židovka a Adina ten stres absolutně nezvládla a potratila.
Proslula taky pomluvami o tom, že si začala s říšským protektorem K. H. Frankem. Po válce byla zavřená za kolaboraci a Adina na rozdíl od Baarové donášela na své kolegy.
Adina nakonec odešla nadobro s Československa a emigrovala do Anglie, později na Maltu a nakonec do Kanady, kde žila s homosexuálem Benem Pearsonem. Do své vlasti se vrátila již pouze dvakrát.
Zemřela: 16. 6. Roku 1991 v Příbrami.
Adina byla během své filmové kariéry asi nejpopulárnější a nejobsazovanější herečkou.

Adina ve filmu HarmonikaTak to je celý článek na osudy prvorepublikových hereček. Doufám, že jste se dozvěděli aspoň něco zajímavého a, že se článek aspoň trochu libil. K prvorepublikovým herečkámm s tragickým koncem patří i Nataša Gollová, ale pro délu článku jsem se rozhodla, že na ni napíší článek zvlášť.
A Dneska nejspíš ještě napíši ještě pár článků, které mám v plánu vydat nejspíše večer nebo zítra.

Přeji vám krásnou jarní sobotu.Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama