Vítám vás na svém blogu!!!Usmívající se
Tragický život Nataši Gollové

25. března 2017 v 13:56 | já |  Zajimavé osobnosti

Neuběhlo pár minut a já mám pro vás hotový článek na Natašu Gollovou. To jsem, to ale blesk, že? Smějící se Ne oba dva články jsem psala celé dopoledne a snažila jsem se, to napsat co nejlépe, tak snad se něco o životě Nataši dozvíte. Mrkající


Nataša Gollová
Přiznám se o Nataši Gollové jsem nikdy moc nevěděla a vlastně na rozdíl od Baarové či Mandlové jsem o ní neslyšela. Její jméno jsem zaregistrovala až letos, kdy jsem se učila na filmovou na přijímačky, ale podle mojí babičky, to byla skvělá herečka také s velmi těžkým osudem.
Nataša Gollová se narodila 27. února roku 1912. Dostala jméno podle hlavní hrdinky Tolstého románu Vojna a mír. Příjmení Gollová převzala od svého dědečka Jaroslava Golla uznávaného českého historika, který působil na pražské univerzitě.
Na konzervatoři studovala spolu s Baarovou. Byla to jedna z nejvíce nejinteligentnějších a nejvzdělanějších hereček své éry. Studovala na zahraničních školách, zapsala se na filozofickou fakultu Karlovy univerzity. Kde je i můj sen, se tam dostat!!
Nataša si uměla jít pevně za svým snem. Nejvíc ji proslavila role Mařky ve filmu Krisián, kde si zahrála s idolem Oldřichem Novotným.
Musím říct, že na rozdíl od Lídy a Adiny, tak Nataša neměla takové milostné avantýry a přesto se stala obětí války. Jeden z důvodů byl ten, že musela níst břemeno za svého otce a jeho politiku, který byl člen Národního sjednocení, zemřel dva roky před válkou a za své činy nebyl potrestán, vina tedy padla na Gollovou.
Co herečce přidalo další problémy, byla její bezvýznamná role v Berlíně, musela hrát od německým znějícím jménem Nataša Goll.
Nataša navázala vztah s Willym Söhnelem, který měl, ale německý původ. Takže i ona doplatila na svůj milostný vtah k muži, jehož jedinou chybou byl jeho původ.
Dozvěděla jsem se o ní, že ještě před válkou vypomáhala jako ošetřovatelka v terezínském ghettu. Kde se nakazila skvrnitým tyfem a dlouho bojovala o život. Jde vidět, že to bya velmi odvážná a temperamentní žena.
Po válce potom hledala dlouho v Praze uplatnění. Zamířila spolu se svým budoucím mužem, režisérem Karlem Konstantinem do Českých Budějovic. V roce 1951 se na zapomenutou herečku přece jen usmálo štěstí. Jan Werich s Martinem Fričem se rozhodli vyhaslou hvězdu Nataši Gollové znovu pozvednout na výsluní. To se jim podařilo ve filmech Císařův pekař, Pekařův císař. Díky tomuto úspěchu získala angažmá ve Werichově Divadle satiry a vrátila se zpět do Prahy. Její manžel, ale náhle zemřel.
A téhle herečce se stal její zkázou alkohol.
Zemřela 29. Října roku roku 1988.

Nataša Gollová na obálce časopisuTak doufám, že se vám i tenhle článek bude líbit.Překvapený
Jaká podle vás byla nejlepší: Gollová, Mandlová nebo Baarová? Máte taky rádi také prvorepublikové osobnosti a film? Pokud by jste chtěli další podobné články, tak dejte vědět. Napadl mě, že bych mohla napsat článek na Vlastu Buriana.Usmívající se

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | E-mail | Web | 25. března 2017 v 14:04 | Reagovat

Moc hezky napsané, prvorepublikové osobnosti moc neznám, zejména ženy. Ale třeba film s Burianem nikdy neodmítnu. :-)

2 zijinaplno zijinaplno | Web | 25. března 2017 v 14:26 | Reagovat

[1]: Děkuji :) Já teda osobně znám spoustu prvorepublikových žen, ale za to  může asi moje uchylka, protože miluju historii a hlavně mám ráda osobnosti během války, máš velmi krásný blog a beru jako výzvu 101 cílů za 1001 dnů, ty tvoje jsou určitě zajímavÉ a jelikož já jsem poměrně cílevědomý člověk, tak to bude výzva přijemná!!! A máš skvělou grafiku. Já to taky chci umět :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama